Język kaszubski

według nowej podstawy programowej

według starej podstawy programowej

WNIOSEK O OBJĘCIE DZIECKA/UCZNIA NAUKĄ JĘZYKA MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ, NAUKĄ JĘZYKA MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ, NAUKĄ JĘZYKA REGIONALNEGO ORAZ NAUKĄ WŁASNEJ HISTORII I KULTURY
 pdf pobierz

OŚWIADCZENIE O REZYGNACJI Z OBJĘCIA DZIECKA/UCZNIA NAUKĄ JĘZYKA MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ, NAUKĄ JĘZYKA MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ, NAUKĄ JĘZYKA REGIONALNEGO ORAZ NAUKĄ WŁASNEJ HISTORII I KULTURY
 pdf pobierz

Lekcje języka kaszubskiego polegają nie tylko na nauce wspaniałego języka regionalnego, którym niegdyś posługiwali się mieszkańcy regionu słupskiego. To przede wszystkim wspaniała zabawa, poprzez którą uczniowie mają szansę poznać przebogatą kaszubską kulturę, posiąść wiedzę, która przyda im się do poznawania historii słupskiego regionu.

Podczas lekcji, na które może zapisać się każdy uczeń, dzieci uczą się piosenek i tańców regionalnych, mają okazję spróbować ręcznych robót, które wykonywały nasze babcie - takich jak wyszywanie i haftowanie kaszubskich wzorów, czy malowanie na szkle.

Lekcje odbywają się w różnych kategoriach wiekowych, a dobór treści nauczania dostosowany jest do indywidualnych potrzeb ucznia.

By przekonać się, jak ważnym elementem w tworzeniu własnej tożsamości odgrywa poznawanie kultury swojego regionu, należy zapisać się na lekcje języka kaszubskiego!

Na język kaszubski uczęszcza 80 uczniów z klas I-VI.

Uczniowie klas 0-III najchętniej uczą się śpiewać i tańczyć, a także odgrywać małe scenki – dramy. Lubią ze sobą rywalizować w krótkich zadaniach sprawdzających wiadomości zdobyte podczas lekcji. Podczas opowieści o baśniach i legendach kaszubskich słuchają z zapartym tchem i zdumiewająco zapamiętują najdrobniejsze szczegóły i trudne wyrazy.

Uczniowie klas IV-VI także upodobali sobie formę dramy. Często sami w domu przygotowują krótkie scenki do omawianego podczas lekcji tekstu. Jest także grupa uczniów, którzy chętnie tłumaczą teksty z języka kaszubskiego na język polski oraz rozwiązują zadania gramatyczne (są to uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach aktywnie i systematycznie).

II. KASZUBSKI ZESPÓŁ „Perlë”

SŁÓW KILKA O ZESPOLE

Kaszubski zespół w SP 2 istnieje od 1998 roku i jest wspaniałą wizytówką szkoły. Z każdym rokiem zespół się zmienia, prezentując coraz to nowe kaszubskie przeboje. Nie zmienia się tylko jedno – występy Kaszubów wciąż cieszą oko i ucho widzów, zapraszając do wzbogacania wiedzy na temat kultury kaszubskiej.

Krzewienie kultury kaszubsko-pomorskiej zawsze było domeną naszej szkoły. Najwspanialszy owoc, jaki może wydać praca nauczyciela, to zasianie w uczniach maleńkiego ziarenka zainteresowania, które dzięki ciężkiej i długiej pracy, wydaje niezwykły owoc. Takim owocem bez wątpienia jest zespół „Perlë”.

Do zespołu może należeć każdy, kto całym swym sercem pragnie poznawać kulturę kaszubską na rozmaitych płaszczyznach. Najsłynniejszym przebojem najmłodszej grupy jest śpiew „Kaszëbsczéch nót”, podczas którego młodzi wykonawcy uczą publiczność alfabetu kaszubskiego. Zespół prezentuje piosenki i pieśni kaszubskie, takie jak: „Mój tatko kùpił kòzã”, „Na kamyszkù sedzała”, „W zelonym lese”, czy „Héj tu ù nas, na Kaszëbach”. Jest jeszcze jedna, najliczniejsza grupa składająca się z 10 par z klas najmłodszych i starszych. To właśnie oni uczą się kaszubskich tańców: welewetki, kosedera, kowala, kaszubskiego poloneza, szewca i mareszki.

Największą radością dla prowadzących zespół nauczycielek jest widok młodych artystów, którzy na próby chętnie przychodzą i uczą się, bawiąc.

Co najbardziej zachwyca widownię? Widok wirujących w tańcu kaszubskich strojów, które są charakterystyczną cechą Zespołu. Wszystkie własnoręcznie wyszywane przez panią Renatę Bukowską, Alfonsa Klepina, Janinę Bukowską, Stefanię Plewę oraz Jadwigę Modzelewską.

Młodzi Kaszubi promują kaszubszczyznę w swojej Małej Ojczyźnie - Słupsku podczas różnych uroczystości, najczęściej szkolnych, ale także można ich podziwiać uczestnicząc w spotkaniach i imprezach organizowanych przez słupski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. A zobaczyć ich naprawdę warto, bo Kaszubski Zespół „Perlë” to unikat i błyszcząca perła w Słupsku.

DZIAŁALNOŚĆ / NASZE WYSTĘPY

05 IX 2014 - Występ zespołu kaszubskiego "Perlë" na Placu Zwycięstwa z okazji uroczystości wręczenie miastu Słupsk Nagrody Europy

09 XI 2014 - Czynny udział uczniów w mszy kaszubskiej  w Kościele Św. Jacka w Słupsku

18 XII 2014 - Występ z okazji świąt Bożego Narodzenia w SP2 "Gwiżdże na Kaszëbach"