Język kaszubski

Super User

według nowej podstawy programowej
 
 
według starej podstawy programowej
 
 
WNIOSEK O OBJĘCIE DZIECKA/UCZNIA NAUKĄ JĘZYKA MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ, NAUKĄ JĘZYKA MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ, NAUKĄ JĘZYKA REGIONALNEGO ORAZ NAUKĄ WŁASNEJ HISTORII I KULTURY
 pdf pobierz
 
OŚWIADCZENIE O REZYGNACJI Z OBJĘCIA DZIECKA/UCZNIA NAUKĄ JĘZYKA MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ, NAUKĄ JĘZYKA MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ, NAUKĄ JĘZYKA REGIONALNEGO ORAZ NAUKĄ WŁASNEJ HISTORII I KULTURY
 pdf pobierz

 

 

Lekcje języka kaszubskiego polegają nie tylko na nauce wspaniałego języka regionalnego, którym niegdyś posługiwali się mieszkańcy regionu słupskiego. To przede wszystkim wspaniała zabawa, poprzez którą uczniowie mają szansę poznać przebogatą kaszubską kulturę, posiąść wiedzę, która przyda im się do poznawania historii słupskiego regionu.

Podczas lekcji, na które może zapisać się każdy uczeń, dzieci uczą się piosenek i tańców regionalnych, mają okazję spróbować ręcznych robót, które wykonywały nasze babcie - takich jak wyszywanie i haftowanie kaszubskich wzorów, czy malowanie na szkle.

Lekcje odbywają się w różnych kategoriach wiekowych, a dobór treści nauczania dostosowany jest do indywidualnych potrzeb ucznia.

By przekonać się, jak ważnym elementem w tworzeniu własnej tożsamości odgrywa poznawanie kultury swojego regionu, należy zapisać się na lekcje języka kaszubskiego!

   Na język kaszubski uczęszcza 80 uczniów z klas I-VI.

Uczniowie klas 0-III najchętniej uczą się śpiewać i tańczyć, a także odgrywać małe scenki – dramy. Lubią ze sobą rywalizować w krótkich zadaniach sprawdzających wiadomości zdobyte podczas lekcji. Podczas opowieści o baśniach i legendach kaszubskich słuchają z zapartym tchem i zdumiewająco zapamiętują najdrobniejsze szczegóły i trudne wyrazy.

Uczniowie klas IV-VI także upodobali sobie formę dramy. Często sami w domu przygotowują krótkie scenki do omawianego podczas lekcji tekstu. Jest także grupa uczniów, którzy chętnie tłumaczą teksty z języka kaszubskiego na język polski oraz rozwiązują zadania gramatyczne (są to uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach aktywnie i systematycznie).

II. KASZUBSKI ZESPÓŁ „Perlë”

SŁÓW KILKA O ZESPOLE

Kaszubski zespół w SP 2 istnieje od 1998 roku i jest wspaniałą wizytówką szkoły. Z każdym rokiem zespół się zmienia, prezentując coraz to nowe kaszubskie przeboje. Nie zmienia się tylko jedno – występy Kaszubów wciąż cieszą oko i ucho widzów, zapraszając do wzbogacania wiedzy na temat kultury kaszubskiej.

        Krzewienie kultury kaszubsko-pomorskiej zawsze było domeną naszej szkoły. Najwspanialszy owoc, jaki może wydać praca nauczyciela, to zasianie w uczniach maleńkiego ziarenka zainteresowania, które dzięki ciężkiej i długiej pracy, wydaje niezwykły owoc. Takim owocem bez wątpienia jest zespół „Perlë”.

            Do zespołu może należeć każdy, kto całym swym sercem pragnie poznawać kulturę kaszubską na rozmaitych płaszczyznach. Najsłynniejszym przebojem najmłodszej grupy jest śpiew „Kaszëbsczéch nót”, podczas którego młodzi wykonawcy uczą publiczność alfabetu kaszubskiego. Zespół prezentuje piosenki i pieśni kaszubskie, takie jak: „Mój tatko kùpił kòzã”, „Na kamyszkù sedzała”, „W zelonym lese”, czy „Héj tu ù nas, na Kaszëbach”. Jest jeszcze jedna, najliczniejsza grupa składająca się z 10 par z klas najmłodszych i starszych. To właśnie oni uczą się kaszubskich tańców: welewetki, kosedera, kowala, kaszubskiego poloneza, szewca i mareszki.

            Największą radością dla prowadzących zespół nauczycielek jest widok młodych artystów, którzy na próby chętnie przychodzą i uczą się, bawiąc.

            Co najbardziej zachwyca widownię? Widok wirujących w tańcu kaszubskich strojów, które są charakterystyczną cechą Zespołu. Wszystkie własnoręcznie wyszywane przez panią Renatę Bukowską, Alfonsa Klepina, Janinę Bukowską, Stefanię Plewę oraz Jadwigę Modzelewską.

Młodzi Kaszubi promują kaszubszczyznę w swojej Małej Ojczyźnie - Słupsku podczas różnych uroczystości, najczęściej szkolnych, ale także można ich podziwiać uczestnicząc w spotkaniach i imprezach organizowanych przez słupski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. A zobaczyć ich naprawdę warto, bo Kaszubski Zespół „Perlë” to unikat i błyszcząca perła w Słupsku.

DZIAŁALNOŚĆ / NASZE WYSTĘPY

05 IX 2014 - Występ zespołu kaszubskiego "Perlë" na Placu Zwycięstwa z okazji uroczystości wręczenie miastu Słupsk Nagrody Europy

09 XI 2014 - Czynny udział uczniów w mszy kaszubskiej  w Kościele Św. Jacka w Słupsku 

18 XII 2014 - Występ z okazji świąt Bożego Narodzenia w SP2 "Gwiżdże na Kaszëbach" 

19 XII 2014 - kaszubskie kolędowanie w Szkole Podstawowej nr 2 

18 VIII 2013 – występ kaszubski podczas Jarmarku Kaszubskiego w Słupsku

20 IX 2013 – występ zespołu kaszubskiego podczas Dnia Sportu Słupskiego

12 X 2013 – występ kaszubski uczennic z kl. VI B w Łąkiem, gm. Lipnica

14 X 2013 – występ zespołu kaszubskiego podczas szkolnej uroczystości Dnia Edukacji Narodowej

10 XI 2013– czynny udział z uczniami w mszy kaszubskiej w Słupsku (występ uczniów)

10 XI 2013 – przedstawienie andrzejkowe w siedzibie Słupskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

13 XI 2013– występ w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku podczas Dnia Kaszubskiego

21 XI 2013– nagranie audycji z uczniami w Radio Koszalin na temat tradycji andrzejkowych i przygotowywanego  przedstawienia szkolnego

28 XI 2013 – przedstawienie andrzejkowe dla uczniów naszej szkoły

14 XII 2013 – występ zespołu kaszubskiego podczas uroczystości miejskiej „Pusta Choinka” w C.H. Podkowa

16-17 XII 2013 – śpiewanie kolęd kaszubskich podczas rozwożenia kartek świątecznych

2016/2017

22.05.2017 r. - Występ taneczny zespołu podczas Finału II Edycji Gotowania Po Kaszubskuw Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Słupsku

09.05.2017 r. -Występ wokalno-tanecznyw Nowym Teatrze podczas Lekcji Bezpieczeństwa dla najmłodszych

02.06.2017 r. - Występu podczas Dnia Kaszubskiego w Akademii Pomorskiej w Słupsku

2017/2018

08.09.2017 r. -Parapetówka Kaszubóww SP 2 - uroczyste otwarcie sali do nauczania języka kaszubskiego, kaszubska lekcja na wesoło, dekoracja sali, organizacja poczęstunku

Odsłony: 2029